Kalendarz najciekawszych wydarzeń kulturalnych na Maderze

Sylwester na Maderze czyli największy pokaz sztucznych ogni na świecie. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to bardzo popularny okres do odwiedzenia Madery. Dodatkową zachętą jest dobra pogoda. Rozpoczęcie przygotowań do wielkiego świętowania rozpoczyna się już w listopadzie zapaleniem świątecznych iluminacji i trwa przez cały grudzień, aż do początków stycznia. Jest to bardzo radosny czas, który wypełniają liczne wydarzenia kulturalne, koncerty, fiesty etc. Największą atrakcją jest sylwestrowy pokaz sztucznych ogni. W 2006 r. pokaz został uznany za najdłuższy na świecie i wpisany do Guinness World Records™ . Tego wieczoru kilka ton materiałów pirotechnicznych zostało rozmieszczonych aż w 37 miejscach na wyspie. Od tego czasu pokazy niezmiennie prezentują najwyższy poziom.  Noworoczny pokaz sztucznych ogni może być świetnym powodem do spędzenie Sylwestra właśnie tutaj. Zobacz jak Madera biła rekord Guinness'a.

 

        

Karnawał na Maderze (luty, marzec). To dzięki Portugalczykom dziś w Brazylii odbywają się największe imprezy związane z obchodami karnawału. Madera czerpie także z tej tradycji. Główna parada karnawałowa przechodzi ulicami Funchal a towarzyszy jej wiele dodatkowych imprez m.in. parady dzieci, parada singli oraz imprezy przebierane.

Festiwal Kwiatów (kwiecień). To najbardziej kolorowa impreza organizowana na wyspie. Większość atrakcji związanych z tym wydarzeniem ma miejsce w stolicy - Funchal. Podczas uroczystości robi się m.in. wielki dywan z kwiatów, organizowane są koncerty i występy grup folklorystycznych. We wszystkich maderiańskich miejscowościach ulice przyozdabiane są instalacjami z kwiatów. Ciekawym wydarzeniem jest parada dziecięca, podczas której uczestnicy zatykają kwiaty na Ścianie Nadziei, miejscu znajdującym się na głównym placu miasta.

Rajd samochodowy Volta à Madeira (czerwiec). To znany na całym świecie rajd samochodowy, w którym biorą udział nowe i zabytkowe auta. To właśnie fakt, że występują w nim stare automobile czyni raj wyjątkowych i przyciąga miłośników zabytkowych aut z całej Europy. Volta à Madeira jest częścią klasyfikacji FIA oraz międzynarodowej organizacji FIVA. Rajd organizowany jest przez Clube Automóveis Clássicos da Madeira.

Festiwal Atlantycki na Maderze (lipiec). To impreza, która otwiera lato na Maderze. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2002 roku i od tego czasu festiwal wpisał się w kalendarz najciekawszych wydarzeń turystycznych na wyspie. W ramach festiwalu przez cały lipiec odbywa się kilka imprez kulturalnych i rozrywkowych m.in. pokazy sztucznych ogni połączone (wszystkie soboty lipca), Festiwal Muzyki Maderiańskiej, Targi Chleba, Tydzień Kultury Regionalnej oraz wiele mniejszych wydarzeń. Główne imprezy związane z festiwalem odbywają się w Funchal.

 

               

Festiwal wina na Maderze (sierpień-wrzesień). To jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń wyspy. W jej ramach odbywają się m.in. Tydzień Folkloru Europejskiego, wystawy ukazujące rolę upraw winorośli i produkcji wina w lokalnej kulturze, wycieczki po winiarniach oraz występy folklorystyczne połączone z degustacjami. Na zakończenie festiwalu w miejscowości Câmara de Lobos ma miejsce wielka impreza związane ze zbiorami wina.

Festiwal Krzysztofa Kolumba (wrzesień).  Wydarzenia ma na celu przypomnieć czasy wielkich odkryć geograficznych oraz fakt, że na Porto Santo mieszkał i stamtąd wypłynął w swą historyczną podróż Krzysztof Kolumb. Impreza odbywa się na wyspie Porto Santo w miejscowości Vila Baleira. W czasie kilku dni uroczystości można oglądać m.in. wpłynięcie statku Krzysztofa Kolumba do portu, inscenizacji z epoki, teatry uliczne i cyrkowe oraz nabyć ciekawe lokalne rzemiosło.

Więcej ofert