Najlepszy klimat do życia człowieka

Jest wiele teorii na temat wpływu klimatu na życie człowieka. Większość z nich podkreśla, że najlepiej czujemy się i funkcjonujemy w temperaturach oscylujących wokół 20°C. Temperatura to nie wszystko. Liczy się także krajobraz. Madera spełnia oba te wymagania. Wyspa ma łagodny klimat, ze temperaturą średnią roczną 22°C, a także przepiękne krajobrazy w tym skaliste urwiska oblewana wodami Oceanu, bogato zadrzewione doliny oraz nieprawdopodobną ilość gatunków kwiatów i roślin. Dodatkową zaletą jest fakt, że jako zamorska część Portugalii, Madera należy do Unii Europejskiej, co znacznie ułatwia podróżowanie  oraz upraszcza wszelkie formalne kwestie związane z pobytem na wyspie.

Walory Madery jako pierwsi docenili brytyjscy turyści. Zaczęli oni dostrzegać wyjątkowo korzystne warunki atmosferyczne Madery już w XIX stuleciu. Z czasem miejsce to uzyskało renomę oceanicznego uzdrowiska. Od tego czasu klimat na wyspie nie zmienił się i w okresie od listopada do maja średnia temperatura wynosi 20-21°C, a temperatura wody spada do 18/17°C. Przez resztę roku tj. od czerwca do października, temperatury średnie wahają się między 22-24°C, a temperatura wody rośnie od 20°C w czerwcu do 25°C w sierpniu i wrześniu.       

       


Zachodnia Madera - piękna z natury

W zachodniej części warto odwiedzić malowniczą wioskę rybacką Câmara de Lobos. W latach 50-tych XX w. Winston Churchill oddawał się tu swojej pasji – malarstwu. Do atrakcji regionu należy największy w Europie klif skalny Cabo Girăo. W miejscowości Porto Moniz z przy rwących wodospadach schodzących do morza znajdują się naturalne baseny wkomponowane w wulkaniczne skały.

Północna i wschodnia Madera - kolorowe, trójkątne domki w Santana

Wschodnia część wyspy zachwyca wspaniałymi widokami. Znajduje się tu najwyższe wzgórze wyspy – Pico do Arieiro (1818 m). Wizytówką tej części są charakterystyczne trójkątne domy w Santana pomalowane w żywe kolory. Domki budowane z kamienia naturalnego kryte słomą służyły jako domostwa lub stajnie. Do dziś część mieszkańców żyje z rolnictwa i rzemiosła. Dzięki wyjątkowemu urokowi tego miejsca coraz większą rolę odgrywa także turystyka. Miejscowości ukryte wśród górskich krajobrazów otacza las Laurissilva, który został uznany przez UNESCO jako Światowego Dziedzictwa Przyrodnicze.

          

 

Funchal - stolica Madery, zwany Małą Lizboną.

Funchal liczące ponad 100 tys. mieszkańców to największe miasto na wyspie. Założone w 1424 roku przez wiele lat pełniło rolę ważnego węzła komunikacyjnego na drodze z Europy do Indii Zachodnich i Ameryki Łacińskiej. Miasto dzięki bogactwu kolonialnej zabudowy nazywane jest małą Lizboną. Na tutejszym targu, można kupić egzotyczne owoce, warzywa, ryby, a także niespotykane okazy kwiatów. Odbywa się tutaj wiele imprez kulturalnych, a zabytkowe budynki i klimatyczne uliczki przenoszą nas w czas kiedy do tutejszego portu zawijały karawele Korony Portugalskiej. Nad portem góruje imponujący Palácio Sao Lorenço z XVI w, a w centrum przeważają aleje z budynkami z XVIII wieku. Do spaceru zachęca pełen egzotycznej roślinności Ogród Botaniczny. Do najbardziej znanych i tradycyjnych atrakcji należy zjazd z Monte do Funchal na saniach z wikliny. Na górę dostaniemy się koleją linową podziwiając po drodze panoramę miasta.Wiele atrakcji czeka na turystów w porcie. Jedną z największych jest rejs repliką statku Kolumba.