Przeszłość odcisnęła się na dzisiejszej organizacji przestrzeni miejskiej, w której wydzielić można trzy części: stare miasto, port i plażę Arenal. W lecie to właśnie tutaj skupia się życie miasta. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada z licznymi restauracjami, barami i sklepami. Restauracje serwują świeże owoce morza, dania lokalne oraz kuchnię międzynarodową (włoska, francuska, argentyńska, azjatycka). Jest tu także kilka znanych w regionie klubów nocnych i barów z muzyką na żywo. Tutejszy port  jachtowy należy do największych w regionie i może pomieścić ponad 400 łodzi. Każdego roku w sierpniu odbywa się w Xabia Jazz Festival. Impreza gości wybitnych jazzmanów oraz wykonawców pokrewnych jazzowi stylów muzycznych, takich jak: blues, soul, bossa nova czy funky.

          

Plaże wokół miasta

Wybrzeże należące do Javea ma w sumie 25km. Znajdują się tutaj liczne plaże i zatoki. Uroku krajobrazowi dodają gęste lasy porastające wzgórza. Na uwagę zasługują skaliste plaże La Grava, el Muntanyar, Calablanca, czy Benissero, które świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych, takich jak: windsurfing, jazda na skuterach wodnych czy kajaki morskie. Dla bezpieczeństwa turystów zatoki są monitorowane i strzeżone przez ratowników. Dla entuzjastów kąpieli słonecznych polecamy piaszczyste plaże Granadella czy Sandinera.

Okolice Javea - gratka dla aktywnych

Aby bliżej poznać piękno tutejszej przyrody powstała sieć szlaków turystycznych.  Ścieżki rowerowe i piesze doprowadzą nas z pewnością do Parku Naturalnego Montgó, który graniczy z dystryktem Denia. W regionie znajduje się również wiele mniejszych tras prowadzących przez małe miasteczka i wioski. Najpopularniejszym szlakiem jest Ruta de los Miradores. To szlak prowadzący przez piętnaście punktów widokowych (miradores).

Odwiedź portal turystyczny Javea i dowiedz się więcej.